Son dakika… MİT’ten Zindaşti operasyonu: 11 kişi yakalandı

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın operasyonuyla İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile bağlantılı 11 kişi yakalandı.

CNN Türk Muhabiri Mustafa Berber, kritik operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:
Önemli bir operasyından bahsediyoruz. İran’da aslında muhalif isimler, yurtdışında yaşayan isimler sürekli olarak kaçırılmış ve İran’a götürülmüştü. İran’da da orada idam edilmişti. İran muhalif isimlere yönelik kaçırma işlemlerini sürdürürken MİT‘ten de önemli bir operasyona imza atıldı. Son günlerde İsveç’te yaşayan Habib Cab’ın Türkiye’den kaçırıldığına ilişkin iddialar üzerine MİT harekete geçti. Yapılan incelemelerde İran’ın Türkiye’deki istihbarat ağı tarafından ve bu kişilerin de Zindaşti ile irtibatlı olan kişiler tarafından kaçırılarak İran’a götürüldüğü tespit edildi. Buna ilişkin 11 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Zindaşti, İranlı bir uyuşturucu kaçakçısıydı ve kendisi hakkında İran’da idam kararı verilince de Türkiye’ye gelmişti. Türkiye’de de 2007 yılında bir cinayet nedeniyle yargılanmıştı. Ardından da hakkında 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilince Türkiye’den kaçmış ve yeniden İran’a gittiği tespit edilmişti. Oradan faaliyetlerini yürüttüğü tespit edilmişti.

Ayrıntılar birazdan…

Bunları da sevebilirsiniz