Son dakika… Numan Kurtulmuş’tan önemli açıklamalar

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV’de açıklamalarda bulunuyor.

Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

(ABD’nin yaptırım kararı) Yaptırımların hiçbir karşılığı olmayacak. Türkiye’nin gücünü sekteye uğratmayacak.

Bu Türkiye’de ürettiğimiz ürünlere karşı. Türkiye alternatifini çoğaltmış bir ülke. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli var, Türkiye kendi savunma sitemini kurmak zorunda.

Türkiye S-400’leri laf olsun diye almadı. İhtiyacımız var. Terör örgütleri var, hava saldırısı olması karşısında bir ihtiyacımız var. Türkiye bir zorunluluk olarak S-400’lere yöneldi. Milli menfaatlerimiz için almamız gereken tüm önlemleri alırız.

Türkiye’ye karşı yaptırımların çok fazla uygulama alanı bulacağını sanmıyorum. 83 milyonluk bir ülkeyi tamamen karşılarına almayacaklardı.

ABD iç siyaseti sonucu alındığını düşünüyorum.

TÜRKİYE  – İRAN İLİŞKİSİ

Türkiye ve İran dost ve kardeş ülkedir. Cumhurbaşkanımızın okuduğu şiir insani bir konuşmadır. Türkiye İran’ı en zor zamanlarında destekledi. Bakü konuşmasında Kafkasya’daki sorunların çözülmesine de değinildi. Suriye krizini bölge güçleri olarak çözseydik emperyal güçler olmayacaktı.

İki ülkenin arasına kendi iç siyasetleri için girmemelerini istiyoruz.

(Zindaşti-İran ilişkisi) Bu hala devam eden bir süreç. Biz de dünyadaki bütün suç örgütlerine karşı mücadele konusunda en açık en net şekilde işbirliği yapan ülkelerden birisiyiz. Suç örgütü varsa bunların hepsinin sonuna kadar takip edilmesinin doğal olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıntılar geliyor…

Bunları da sevebilirsiniz