Üst solunum yolu enfeksiyonları kalp krizini tetikliyor

Soğuk havalarda görülme sıklığı artan üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hamza Duygu, bu tür enfeksiyonların kalp krizi ve ani kalp durmalarına neden olabileceğini söyledi.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarının görülme sıklığının artacağı kış ayları başladıCovid-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde, kendimizi kış hastalıklarından korumak, çok daha önemli bir hale geldi.

Belirtilerinin Covid-19’la benzeşmesinin meydana getireceği panik ve kafa karışıklığı bir yana, üst solunum yolları enfeksiyonlarına, kalp hastalıklarını tetiklemesi nedeniyle de dikkat etmek önemli. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, üst solunum yolları enfeksiyonları ile kalp hastalıkları arasındaki ilişki hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Soğuk havalarla birlikte görülme sıklığı artan ve özellikle kronik kalp hastalığı olan kişilerde daha düşük olan vücut direnci nedeniyle, normal kişilere göre daha hızlı ilerleyen gribal enfeksiyonların, alt solunum yolu enfeksiyonu ve zatürreye neden olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Hamza Duygu, özellikle kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu ve hipertansiyonu olan kişilerin enfeksiyonlardan daha fazla etkilendiğini ve bazı durumlarda hastanede yatış gerekebileceğini belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz